Gabinet Stomatologiczny   Małgorzata Zaleska-Rajczyk
Bezbolesne leczenie stomatologiczne dzieci i dorosłych

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 608 104 305
MENU
Jesteś tutaj: Zakres usług

Zakres usług

HIGIENA JAMY USTNEJ

Profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów mają na celu usunięcie płytki nazębnej oraz innych osadów jakie gromadzą się na powierzchni zębów.
W zależności od stopnia i rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się na zębach w gabinecie wykonuje się takie zabiegi jak:

  • usuwanie kamienia nazębnego (najczęściej ultradźwiękami),
  • piaskowanie zębów.

PROFILAKTYKA

Celem profilaktyki stomatologicznej jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Prawidłowa profilaktyka pomaga pacjentom zachować na długo zdrowy i piękny uśmiech. Głównym jej zadaniem jest walka z płytką nazębną - przyczyną rozwoju próchnicy zębów i chorób przyzębia.
Zalecana jest kontrola zdrowia jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym co 3 miesiące u dzieci, co pół roku u osób dorosłych.
Profilaktyka codzienna obejmuje:

  • mycie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów, z właściwą częstotliwością,
  • używanie nici dentystycznych,
  • płukanie jamy ustnej,
  • miejscowe stosowanie preparatów z wapniem i fluorem,
  • stosowanie odpowiedniej diety bogatej w składniki mineralne i witaminy.

Profilaktyka stomatologiczna wykonywana w gabinecie ma na celu wzmocnienie zębów i ich ochronę przed próchnicą.
Do zabiegów profilaktycznych należą:

  • fluoryzacja,
  • lakierowanie zębów,
  • lakowanie zębów.

LECZENIE  ZACHOWAWCZE

Leczenie próchnicy
Choroba próchnicowa spowodowana zaburzeniami równowagi pomiędzy procesami demineralizacji i remineralizacji prowadzi do utraty minerałów, takich jak wapń i fosforany. W następstwie tego dochodzi do przerwania ciągłości twardych tkanek zęba i powstania ubytku próchnicowego. Celem stomatologii zachowawczej jest skuteczne leczenie zaatakowanych próchnicą tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd. Leczenie zachowawcze polega na oczyszczeniu zębów z próchnicy i odtworzeniu ich anatomicznego kształtu. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie nie tylko wyglądu, ale też funkcji każdego zęba. Wykorzystywane do odbudowy zębów materiały to - oprócz najczęściej stosowanych kompozytów - materiały biomimetyczne. Materiały te odbudowują tkanki zęba wykorzystując naturalne procesy mineralizacji i uzupełniają minerały utracone z tkanek zęba. W leczeniu biomimetycznym próchnicy używane są materiały glasjonomerowe.

Endodoncja
Leczenie endodontyczne, to dziedzina stomatologii zachowawczej, popularnie zwana leczeniem kanałowym. Nie zawsze udaje się w porę zahamować toczący się (często bezobjawowo) proces próchnicowy zęba. Często zdarza się, iż zaawansowanie próchnicy jest tak daleko posunięte, że zainfekowana zostaje miazga zęba, prowadząc do powstania stanu zapalnego, a w dalszym etapie do obumarcia miazgi zęba. Dzięki nowoczesnym metodom i materiałom, można przeprowadzić prawie każde leczenie endodontyczne, aby uchronić ząb przed usunięciem. Właściwie leczenie kanałowe ma na celu zachowanie własnego zęba lub jego korzenia do dalszej odbudowy. Postępowanie polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub zmienionej zapalnie miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych przestrzeni materiałami biokompatybilnymi. Pozwala to na zniwelowanie dolegliwości bólowych, a następnie odbudowę i przywrócenie funkcjonalności zęba.

Leczenie ubytków niepróchnicowego pochodzenia
Do tej grupy chorób zębów zaliczamy: ubytki klinowe, erozje szkliwne i starcie patologiczne. Najczęściej występujące ubytki klinowe (zwane przyszyjkowymi) to przydziąsłowe ubytki twardych tkanek zęba powodujące dużą wrażliwość na zmiany temperatury i dotyk np. szczoteczką do zębów. Zalecane jest wypełnienie ubytków w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawienia estetyki zęba.

Leczenie nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość objawia się bólem na bodźce zewnętrzne, takie jak ciepło lub zimno, słodycze, kwaśne jedzenie lub napoje, a nawet dotyk. Leczenie ma na celu przerwanie przewodzenia bodźców do nerwów czuciowych miazgi oraz na mechaniczne zamknięcie światła otwartych kanalików zębinowych. Leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym najczęściej polega na zamykaniu kanalików zębinowych poprzez stosowanie na powierzchnię zęba żywic, uszczelniaczy, czynników spajających z zębiną lub materiałów wypełniających.
Stosowane są różne środki znoszące nadwrażliwość:

  • środki zawierające azotan lub cytrynian potasu (powodują zahamowanie przewodzenia bodźców w zakończeniach nerwów obwodowych).
  • związki wchodzące w reakcję chemiczną z resztami fosforanowymi lub z wapniem pochodzącym z zęba.
  • preparaty zamykające mechanicznie otwarte światło kanalików zębinowych (stosowane są jedynie w gabinetach stomatologicznych).
  • preparaty fluorowe w postaci roztworów o zwiększonej zawartości fluoru pod postacią roztworów, żeli, past. Działają one na zasadzie wytrącenia kryształów CaF₂ w kanalikach zębinowych i powodują ograniczenie przepływu płynu kanalików i tworzenie się fluoroapatytu, który jest bardzo odporny na działanie kwasów.

Rekonstrukcje zębów:

  • leczenie stanów pourazowych zębów stałych i mlecznych,
  • kosmetyczna odbudowa zniszczonych koron zębów z materiału kompozytowego z wykorzystaniem wkładów z włókien szklanych lub standardowych wkładów koronowo-korzeniowych tytanowych.

STOMATOLOGIA  ESTETYCZNA

Celem stomatologii estetycznej jest przede wszystkim przywrócenie lub utworzenie naturalnego oraz estetycznego wyglądu zębów. Efekt taki
uzyskuje się poprzez odpowiednią zmianę kształtu, ustawienia lub barwy zębów.
Stomatologia estetyczna obejmuje:

  • licówki kompozytowe i porcelanowe,
  • korony,
  • przebudowę kształtu koron zębów,
  • zamykanie diastem,
  • usuwanie przebarwień,
  • wybielanie zębów.

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia to profilaktyka i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Wykonywane są zabiegi profilaktyczne (skaling, piaskowanie, lakierowanie) oraz szynowanie zębów.

CHIRURGIA stomatologiczna

CHIRURGIA  STOMATOLOGICZNA

Zabiegi w chirurgii stomatologicznej to nie tylko ekstrakcje zębów lub ich korzeni, ale również zabiegi na tkankach miękkich okołozębowych, zabiegi periodontologiczne i implantologiczne. W gabinecie wykonywane są ekstrakcje zębów mlecznych, stałych, zębów zatrzymanych, zębów nadliczbowych, zębów mądrości oraz usuwanie korzeni złamanych zębów. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Gabinet współpracuje z lekarzem chirurgii szczękowo-twarzowej, który wykonuje inne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej takie jak: wszczepianie implantów, resekcje wierzchołków korzeni, usuwanie torbieli okołozębowych, chirurgiczne usuwanie zębów.

PROTETYKA

PROTETYKA

Celem protetyki jest odtwarzanie uzębienia oraz przywrócenie funkcji narządu żucia po utracie lub znacznym uszkodzeniu zębów naturalnych. Odbywa się to poprzez wstawienie brakujących zębów oraz rekonstrukcję pełnego łuku zębowego.
Do odtworzenia brakujących zębów wykorzystuje się:

  • uzupełnienia protetyczne stałe (nie dające się usunąć z ust) – licówki, uzupełnienia typu onlay, inlay, wkłady koronowo-korzeniowe, korony i mosty tradycyjne oraz adhezyjne, będące   nowoczesną metodą odbudowy brakującego pojedynczego zęba z materiału kompozytowego na podbudowie z włókna szklanego,
  • uzupełnienia ruchome (dające się wyjąć z ust) – protezy akrylowe, szkieletowe, elastyczne i bezklamrowe,
  • uzupełnienia kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków lub koron teleskopowych),
  • implantoprotetyka.

W przypadku wykonywania pracy protetycznej zalecana jest wizyta konsultacyjna celem oceny możliwości wykonania odbudowy oraz przygotowania kosztorysów w kilku wersjach w celeu wyboru najlepszej metody leczenia.

ZNIECZULENIA

ZNIECZULENIA

W celu zniesienia bólu i zmniejszenia przykrych doznań związanych z leczeniem zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym (powierzchownym, nasiękowym, przewodowym) odpowiednio do potrzeb.

RTG

RTG

Zdjęcia rentgenowskie pozwalają zdiagnozować problemy z pojedynczymi zębami, są niezbędne podczas leczenia endodontycznego (kanałowego), zabiegów chirurgicznych, w wykrywaniu próchnicy lub innych nieprawidłowości niewidocznych dla oka.
W gabinecie wykonywane są cyfrowe zdjęcia radiologiczne zębów.

Wszystkie prawa zastrzeżone.